Wiek emerytalny w Czechach i Polsce
Czeska gospodarka rozwija się szybciej niż polska, a stopa bezrobocia wynosi w Czechach jedynie 2,5% (to obecnie najlepszy wynik w całej Europie). Pracy w Czechach szukają bardzo często mieszkańcy przygranicznych miejscowości. Zatrudnienie w tym kraju jest atrakcyjne m.in. z uwagi na atrakcyjne wynagrodzenie przy niskich kosztach utrzymania, przejrzysty system podatkowy oraz dobre warunki socjalne (pracodawca zapewnia np. transport i wyżywienie).
Wiele osób przyciągają oferty pracy w Czechach na produkcji oraz w logistyce. W fabrykach występują duże braki kadrowe. To wszystko za sprawa tego, że Czesi mają bardzo rozwinięty przemysł motoryzacyjny. Na terenie kraju znajduje się wiele fabryk z sektora automotive. Najwięcej firm w Czechach, otwartych na zatrudnianie cudzoziemców, można znaleźć w miastach takich jak Liberec, Ostrava, Pilzno, Cieszyn czy Trutno. Pracodawcy szukają wielu spawaczy, tokarzy, elektryków, monterów, operatorów maszyn, operatorów wózków widłowych, pakowaczy oraz szlifierzy, a także doradców klienta. Płace w najlepszych koncernach motoryzacyjnych na produkcji mogą wynieść nawet do 5 tysięcy złotych netto.
Zarobki są niższe niż w Europie Zachodniej, ale Czechy są nam bliższe kulturowo. Rzadko zdarza się, żeby czeski pracodawca zatrudniał na podstawie śmieciowych umów. Osoby zainteresowane zarabianiem za południową granicą, na pewno się zastanawiają, co z emeryturą. Ten, kto pracuje w Czechach do 24 miesięcy, ma zobowiązania wobec polskiego ZUS-u. Ta sama zasada dotyczy pracowników, którzy zarejestrowali działalność gospodarczą.
Jak oblicza się wiek emerytalny? W Czechach prawo do emerytury mają osoby, które podlegają ubezpieczeniu od co najmniej 34 lat i osiągnęły określony wiek emerytalny.
- Dla urodzonych po 1971 roku wynosi on 65 lat, zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Aktualnie wiek emerytalny nie jest już jak dawniej zależny od liczby dzieci. Próg wieku emerytalnego rośnie dla osób urodzonych w latach 1936 – 1971.
- Z kolei w Polsce wiek emerytalny dla kobiet to 60 lat, a dla mężczyzn 65 lat.
Praca za granicą a polska emerytura
Pracownicy transgraniczni polegają obowiązkowi ubezpieczenia w kraju, w którym są zatrudnieni. Wiele osób zastanawia się jak obliczyć wysokość emerytury, jeżeli pracowali za granicą. Świadczenia można pobierać nawet z kilku krajów. Warunkiem jest to, aby opłacać składki w danym państwie przez minimum 12 miesięcy. Wtedy można otrzymywać tak zwaną emeryturę częściową. Z kolei zatrudnienie za granicą poniżej 1 roku jest uwzględniane przy wyliczaniu emerytury w kraju zamieszkania.
Wypłata emerytury z innego kraju to kwesta uregulowana przez unijną koordynację systemów emerytalno-rentowych. Oznacza to, że emeryturę w Polsce można pobierać za pracę w jednym z państw członkowskich UE, a także za zatrudnienie w kraju należącym do Porozumienia o Wolnym Handlu (należą do niego: Norwegia, Szwajcaria, Liechtenstein oraz Islandia).
Zostaw komentarz