Opiekun osób starszych w Niemczech – jak nim zostać?

image

Opiekunowie osób starszych często stają się najbliższymi towarzyszami swoich podopiecznych – spędzają z nimi każdy dzień, pomagają w codziennych czynnościach, dbają o ich potrzeby i dają im poczucie bezpieczeństwa. To odpowiedzialny zawód, w którym nie każdy się sprawdzi. Zobacz, czy masz odpowiednie predyspozycje, by podjąć pracę w tym charakterze.

Kursy dla opiekunów osób starszych

Opiekun bądź opiekunka dla starszej osoby to jedno z najczęściej oferowanych stanowisk pracy w Niemczech. Zapotrzebowanie jest spore, a niemieckie agencje chętnie zatrudniają nawet osoby bez żadnego doświadczenia, które zostają przyuczane do zawodu na miejscu. Bardzo często, żeby zająć się opieką starszej osoby u naszych zachodnich sąsiadów, nie trzeba nawet posługiwać się niemieckim, a jedynie wyrazić chęć nauki tego języka w trakcie pobytu w Niemczech.

Chociaż, by podjąć zatrudnienie, zwykle nie wymaga się konkretnego wykształcenia, na przykład pielęgniarskiego, warto pamiętać, że wykwalifikowani pracownicy zwykle zarabiają więcej. Kursy opiekunów osób starszych oferuje wiele firm szkoleniowych, również w Polsce. Jego koszt to około 500 zł – 1000 zł, w zależności od zakresu zajęć praktycznych i teoretycznych. To niemało, jednak pracując w Niemczech wydatek szybko się zwróci – średnie wynagrodzenie miesięczne opiekunów waha się między 1200-1500 euro (ok. 5154-6442 zł) netto.

W czasie kursu kandydaci poznają podstawy pielęgniarstwa, elementy geriatrii, psychologii i pierwszej pomocy przedmedycznej, a także zdobywają wiedzę z zakresu fizycznych i psychicznych procesów starzenia się. Uczą się między innymi, jak opiekować się osobami, które nie wstają z łóżka bądź otyłymi, a także jakie działania profilaktyczne proponować, by zdrowi seniorzy cieszyli się dobrą kondycją fizyczną i psychiczną.

Jakie cechy powinien posiadać opiekun osób starszych?

Pracę dla opiekunki bądź opiekuna seniora znaleźć bardzo łatwo. Niemniej jest to zawód bardzo wymagający. Kandydat na to stanowisko powinien cechować się wysoko rozwiniętą empatią, cierpliwością i wyrozumiałością. Musi umieć zachować spokój, służyć osobie starszej wsparciem i wzbudzać w nim zaufanie. Sam musi być osobą sprawną fizycznie oraz odporną psychicznie.

Ponadto, jeśli jesteśmy zdecydowani, by podjąć zatrudnienie za granicą, warto pamiętać również o innych cechach, które pomogą nam poradzić sobie z trudami wyjazdu zarobkowego: otwartości na nowe doświadczenia, umiejętności radzenia sobie ze stresem, komunikatywności, tolerancji i wytrwałości.

Zostaw komentarz


Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *