Praca sezonowa – Niemcy

image

Miesiące wiosenne i letnie to czas, kiedy wiele osób rozgląda się za zatrudnieniem sezonowym za granicą. Polacy chętnie wyjeżdżają do takich krajów jak Niemcy, Holandia czy Hiszpania, by zbierać owoce i warzywa bądź pracować na budowie. Jakie możliwości zarobkowe mamy u naszych zachodnich sąsiadów?

Oferty pracy sezonowej – gdzie szukać zatrudnienia?

Jeśli zastanawiamy się nad wyjazdem do pracy na kilka tygodni lub miesięcy, musimy wziąć pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim to, czy zależy nam jedynie na zarobieniu jak najwięcej ilości pieniędzy, czy przy okazji chcemy zdobyć doświadczenie w interesującej nas branży.

Przykładowo, jeśli szukamy pracy sezonowej dla uczniów, dobrym pomysłem jest znalezienie stażu w zagranicznej firmie bądź profesji kelnera czy pomocy kuchennej. Szukający zarobku często decydują się też na prostą pracę fizyczną dla osób bez doświadczenia lub z niewielkim doświadczeniem.

Wiele ofert znajdziemy za pośrednictwem internetu, jednak warto zaglądać również na stronę EURES – sieci europejskich ofert pracy, a także urzędów pracy właściwych dla państwa, do którego się wybieramy. W przypadku Niemiec jest to Bundesagentur für Arbeit, która udostępnia stronę w trzech wersjach językowych – niemieckim, angielskim i arabskim.

Jakich pracowników sezonowych szukają niemieckie firmy bądź polskie przedsiębiorstwa działające za granicą? Potrzebne są przede wszystkim osoby do:

  • zbierania owoców i warzyw,
  • pracy na budowie,
  • pracy na magazynie,
  • obsługi w punktach gastronomicznych,
  • sprzątania biur,
  • produkcji żywości.

Praca sezonowa przy zbiorach czy na budowie to dobry sposób na szybki zarobek, o ile nie boimy się ciężkiej pracy i jesteśmy wytrzymali fizycznie.

Decydując się na taki sposób zarabiania pieniędzy, weźmy pod uwagę takie zagrożenia, jak:

  • możliwe kontuzje, związane z jednostajnym napinaniem tych samych partii mięśni,
  • narażenie na niekorzystne warunki atmosferyczne (słońce, zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura, wiatr itd.) i substancje szkodliwe dla zdrowia (pestycydy, masy bitumiczne),
  • możliwość oszustwa przez nieuczciwe firmy, wykorzystujące brak doświadczenia imigrantów zarobkowych.

Bardzo wiele ofert dotyczy pracy sezonowej z zakwaterowaniem. Jest to dobra opcja dla osób, które nie znają niemieckiego, wybierają się do tego kraju po raz pierwszy bądź po prostu nie chcą szukać pokoju czy mieszkania na własną rękę. Kwota potrącana z wynagrodzenia na pokrycie kosztu zakwaterowania zwykle nie jest wysoka, niemniej wyjeżdżający zwykle muszą przygotować się na brak prywatności i niski standard w hotelach pracowniczych.

Praca sezonowa w Niemczech – stawki

Wybierając się do Niemiec do pracy, pamiętajmy, że tamtejsze firmy są prawnie zobowiązane do przestrzegania minimalnych stawek wynagrodzenia dla osób zatrudnionych w poszczególnych branżach i na konkretnych stanowiskach. Ponadto stawki te zwykle różnią się w zależności od kraju związkowego (zwykle wyższe są w landach zachodnich). Warto również pamiętać, że płaca minimalna obowiązuje w przypadku wszystkich typów umów, również o dzieło czy zlecenie.

Przykładowo, do 30 września 2019 r. osoba zatrudniona tymczasowo w landach zachodnich nie może zarabiać mniej niż 9,79 euro za godzinę. Dla landów wschodnich i Berlina stawka minimalna wynosi 9,49 euro za godzinę.

Zostaw komentarz


Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *