Kiedy wyjechać?
Praca sezonowa za granicą to opcja korzystna nie tylko dla uczniów czy studentów. Taki sposób zdobywania środków do życia wybierają też osoby, które mieszkają w niedużych miejscowościach, gdzie panuje wysokie bezrobocie, a pensje oferowane przez lokalnych pracodawców oscylują w granicach najniższej krajowej. Kilka miesięcy pracy za granicą pozwala zarobić tyle pieniędzy, by starczyło na utrzymanie się na wsi lub w miasteczku przez długie tygodnie.
W jakich sektorach gospodarki można szukać pracy sezonowej za granicą? Zdecydowanie najwięcej ofert pojawia się w gastronomii, hotelarstwie, przy zbiorach owoców i warzyw, a także w budownictwie.
Kiedy najlepiej zdecydować się na wyjazd? Ogłoszenia rekrutacyjne dotyczące pracy w branży rolniczej czy w ogrodnictwie zaczynają pojawiać się wiosną. W kwietniu sezon już trwa w najlepsze. Osoby zainteresowane etatem w hotelarstwie powinny wiedzieć, że dodatkowych pracowników zatrudnia się między majem a wrześniem. Pracy można szukać również zimą w miejscowościach, które przyciągają wielbicieli narciarstwa.
Wynagrodzenie za granicą
Praca za granicą na wakacje zwykle wiąże się z atrakcyjnymi zarobkami, ale też poświęceniem. Lepiej nastawić się psychicznie na to, że lekko raczej nie będzie. W przypadku pracy sezonowej zarobki bywają uzależnione od wyników. Raczej nie powinniśmy liczyć na stałą pensję, a wynagrodzenie najczęściej jest wypłacane w formie „tygodniówek”. Jak wyglądają przykładowe płace?
Rolnictwo, ogrodnictwo
- Wiele ogłoszeń rekrutacyjnych dotyczy branży rolniczej lub ogrodniczej. Przy pielęgnacji roślin czy zbiorach owoców lub warzyw można zarobić około 9-10 euro na godzinę. Popularne kierunki w tym przypadku to m.in. Holandia, Niemcy, Francja, jak również Szkocja i Szwecja. Tego typu zajęcie może okazać się idealnym rozwiązaniem dla osób, które nie mają kwalifikacji i nie znają języka, ale jednocześnie nie boją się ciężkiej pracy. Większość ofert dotyczy zbiorów truskawek, malin, szparagów czy pomidorów. Zwykle pracodawcy zapewniają dojazd i zakwaterowanie.
Turystyka, gastronomia
- Atrakcyjną opcją na pracę sezonową dla studentów pozostaje zarabianie w gastronomii. Tutaj czasem jest wymagane doświadczenie i nie obędzie się bez znajomości języka obcego, ale to zazwyczaj nie stanowi problemu dla młodych ludzi. Z pewnością interesująca jest perspektywa zatrudnienia się jako kelner czy barman na statku pasażerskim. To wspaniała okazja, by dobrze zarobić (wynagrodzenie może wynieść nawet 10 tysięcy złotych miesięcznie), a przy okazji pozwiedzać (trasy obejmują m.in. Austrię, Portugalię, Niemcy i Węgry).
- Zatrudnienie w gastronomii to także wakaty dla pracowników pizzerii, lodziarni czy kawiarni. Tutaj zarobki na terenie Europy Zachodniej wahają się między 1200 a 1500 euro netto w skali miesiąca. W typowo turystycznych miejscowościach, gdzie znajdują się lokale z wyższej półki, można liczyć na przyzwoite napiwki.
- Osoby, które mają już bogate doświadczenie w branży gastronomicznej, a przy tym świetnie znają języki, mogą szukać etatu dla managera restauracji, a tutaj płace wynoszą nawet 3 tysiące euro.
- Zatrudnienie czeka też w hotelarstwie. Praca na wakacje w charakterze pokojówki, recepcjonistki czy pomocy kuchennej to nie tylko szansa na niezłe pieniądze, ale też na połączenie wyjazdu zarobkowego z wypoczynkiem i zwiedzaniem. Przykładowo pokojówka we Włoszech zarobi około 1300-1700 euro, ale recepcjonistka w Niemczech może liczyć na wypłatę rzędu 2000 euro.
- Praca fizyczna na kempingu np. przy sprzątaniu daje szanse na zarobek w granicach 1100-1400 euro miesięcznie. To z pewnością opcja dla osób, które słabo komunikują się w obcych językach, ale chciałyby przy okazji zobaczyć piękne miejsca.
Produkcja, logistyka, budownictwo
- Kandydaci na stanowisko magazyniera w Niemczech czy we Francji będą zarabiać około 9 euro na godzinę. Tu zwykle wchodzi też w grę nieodpłatne zakwaterowanie i opieka koordynatora z agencji pracy.
- Coraz popularniejszym kierunkiem stają się Czechy. Tutaj operator produkcji zarobi nawet 5000 złotych brutto miesięcznie.
- Osoby zainteresowane pracą w budownictwie mogą aplikować np. na stanowisko murarza, cieśli, malarza-szpachlarza czy zbrojarza. Tego typu oferty publikują m.in. pracodawcy francuscy, duńscy czy szwedzcy. Najgorzej zarabiają niewykwalifikowani robotnicy. Z kolei fachowcy z wieloletnią praktyką zawodową zarobią nawet do 15 tysięcy złotych brutto w skali miesiąca. Szanse na najwyższe płace mają przede wszystkim osoby, które zdecydują się na wyjazd do jednego z krajów skandynawskich.
Zostaw komentarz