Praca w Anglii bez znajomości języka – czy to w ogóle możliwe?

image

Gdzie znaleźć zatrudnienie bez znajomości języka?

Nie wszyscy emigranci są poliglotami. Jeśli szukasz pracy w Anglii bez języka, to wbrew pozorom Twoje szanse są całkiem spore. Ofert nie brakuje w takich branżach jak produkcja, przetwórstwo spożywcze czy magazynowanie.

Większość pracodawców uznaje język za zbędny do wykonywania takich czynności takich jak:

  • pakowanie słodyczy lub leków,
  • obsługa taśmy produkcyjnej,
  • sortowanie ubrań.

Ponadto miejsca pracy daje sektor ogrodniczy i rolniczy, oferując zarobek przy zbiorach owoców i warzyw (np. szparagów, malin czy czereśni). Tutaj mowa przede wszystkim o aktywności sezonowej, często w systemie akordowym.

Skrupulatność i spostrzegawczość wystarczy także do tego, by podjąć zatrudnienie:

  • w pralni lub w myjni samochodowej,
  • sprzątając różnego typu obiekty (np. kina, hotele, centra handlowe),
  • przy wykładaniu towaru w markecie,
  • przy roznoszeniu ulotek,
  • na budowach lub przy pracach remontowych.

Ogłoszenia rekrutacyjne dla imigrantów, którzy kiepsko radzą sobie z językiem, dotyczą przede wszystkim prostych prac fizycznych. Osoby, którym marzy się specjalistyczne stanowisko w biurze, muszą świetnie znać angielski.

Znajomość języka obcego jest umiejętnością, bez której można się obyć, ale zwykle pracodawcy w pierwszej kolejności rozpatrują aplikacje kandydatów, którzy są w stanie potwierdzić, że dogadują się po angielsku, chociażby w podstawowych kwestiach. Wyjazd za granicę bez znajomości języka wydaje się uzasadniony w przypadku osób, które zainteresowała praca w Anglii na wakacje, ale stały pobyt to inny temat. Korzyści związanych z nauką języka jest co niemiara. Dzięki temu można się szybciej zintegrować w nowym środowisku, załatwiać samodzielnie różnego rodzaju formalności, radzić sobie na zakupach czy organizować wycieczki. Znajomość angielskiego pozwala poczuć się niezależnie i nikogo nie powinien dziwić fakt, że osoby o rozwiniętych kompetencjach lingwistycznych zarabiają zdecydowanie lepiej niż ci, którzy władają jedynie ojczystym językiem.

Gdzie szukać pracy w Anglii od zaraz? Nawet jeśli słabo komunikujesz się po angielsku, to masz szanse na zatrudnienie. Oferty można znaleźć w miastach takich jak między innymi Liverpool, Manchester, Bristol, Sheffield, Norwich, Farnigham, a także w Londynie.

Formalności, jakie muszą spełnić kandydaci do pracy w Anglii, to założenie konta bankowego oraz zarejestrowanie National Insurance Number. NIN to numer ubezpieczenia oraz identyfikacji podatkowej, czyli coś w rodzaju brytyjskiego odpowiednika naszego NIP-u. Jeżeli rozważasz podjęcie zatrudnienia w Wielkiej Brytanii, to warto wziąć pod uwagę współpracę z biurem pośrednictwa pracy.

Zostaw komentarz


Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *