Praca w Niemczech jako opiekun osób starszych

image

Przeglądając ogłoszenia o pracę w Niemczech, nie sposób nie zauważyć, że bardzo wiele z nich dotyczy pracy opiekuna osób starszych. W licznych przypadkach zatrudnienie w tym charakterze można podjąć od zaraz, nawet nie posługując się językiem niemieckim, a jedynie wyrażając chęć nauki. Czy jest to opłacalne zajęcie?

Opiekun osób starszych – zakres obowiązków

Do najważniejszych zadań opiekuna osób starszych należy dbanie o zaspokojenie podstawowych potrzeb seniorów, jeśli chodzi o takie kwestie jak wyżywienie, higiena czy rehabilitacja bądź profilaktyka ruchowa, a także pomoc w codziennych czynnościach. Zakres obowiązków osoby zatrudnionej na tym stanowisku jest bardzo szeroki i zależy od stanu zdrowia i samodzielności podopiecznego. Do zadań służbowych może należeć na przykład:

  • robienie zakupów,
  • gotowanie,
  • pomoc w przyjmowaniu posiłków,
  • sprzątanie,
  • pomoc w czynnościach higienicznych osoby starszej,
  • dbanie o to, by podopieczny brał przepisane leki,
  • robienie zastrzyków,
  • realizowanie recept,
  • zawożenie osoby starszej do szpitala, centrum rehabilitacji i w inne wyznaczone miejsca,
  • pomoc w organizowaniu wolnego czasu.

Osoby chcące zatrudnić się w charakterze opiekuna zwykle nie muszą mieć żadnych uprawnień, np. pielęgniarskich, choć te są mile widziane. Pracownik powinien przede wszystkim posiadać odpowiednie predyspozycje osobowościowe – być wyrozumiały, cierpliwy, empatyczny i uczciwy.

Ponadto, choć opiekun czy opiekunka osób starszych bez języka również znajdzie zatrudnienie, warto postarać się przyswoić sobie niemiecki przynajmniej w stopniu komunikatywnym. Niekiedy można skorzystać z darmowych lekcji, dedykowanych pracownikom zagranicznym, które organizują firmy zatrudniające opiekunów.

Gdzie szukać pracy jako opiekun osób starszych?

Osoby wybierające się do Niemiec, by zatrudnić się w tym charakterze, zazwyczaj korzystają z agencji pracy dla opiekunek. Bardzo często są to firmy niemieckie, mające w Polsce swoje agentury. Te pomagają w załatwieniu wszystkich formalności związanych z zakwaterowaniem, ubezpieczeniem społecznym czy podatkami.

Podpisując umowę, warto zwrócić uwagę na takie kwestie jak ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, a także zapis stanowiący, co się dzieje w przypadku, gdy po przyjeździe na miejsce okaże się, że nie ma dla nas pracy. Warto zadbać o to, by w umowie pośrednik zobowiązywał się na pokrycie kosztów związanych z transportem w obie strony.

Najwięcej ogłoszeń o pracę w tym charakterze można znaleźć w internecie. Zachowajmy jednak ostrożność. Najbezpieczniej jest postawić na pośrednika, który działa w branży od co najmniej kilku lat. W przypadku polskiej firmy warto zweryfikować, czy została wpisana do Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia.

Jak wygląda wynagrodzenie?

W Polsce mediana wynagrodzenia miesięcznego dla opiekuna osoby starszej wynosi 2370 zł brutto. W Niemczech zarobki takiej osoby mogą być znacznie wyższe.

W większości ogłoszeń oferowana pensja dla opiekunów seniorów oscyluje wokół kwoty 1200-1500 euro (około 5154-6442 zł) netto miesięcznie. Należy przy tym pamiętać, że koszty życia w Niemczech również są znacznie wyższe niż w Polsce.

Zostaw komentarz


Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *