Budowlańcy są jednymi z najbardziej poszukiwanych pracowników w Niemczech. Tamtejsze firmy chętnie zatrudniają zarówno wykwalifikowanych specjalistów, jak i osoby dopiero uczące się zawodu. Kandydatów z kolei kuszą wysokie zarobki oraz stosunkowo niewiele wymagań, by podjąć obowiązki służbowe od zaraz.
Gdzie znaleźć pracę?
Pracę na budowie za granicą znaleźć można zarówno w polskich firmach, wysyłających kadrę do innego kraju, jak i w niemieckich przedsiębiorstwach. Osoby szukające zatrudnienia mogą skorzystać z wyszukiwarek internetowych, na których pojawiają się ogłoszenia zarówno bezpośrednio od pracodawców, jak i pośredników, oferujących pomoc w znalezieniu najkorzystniejszego etatu.
Z tej ostatniej opcji warto skorzystać, jeśli wybieramy się w celach zarobkowych do Niemiec po raz pierwszy, nie znamy języka i po prostu czujemy, że nie poradzimy sobie ze wszystkimi formalnościami.
Decydując się na agencję, zachowajmy jednak ostrożność. Do absolutnego minimum należy sprawdzenie, czy firma działa legalnie – jeśli jest to firma polska, powinna figurować w Wykazie Agencji Zatrudnienia. Czy faktycznie tak jest, sprawdzimy na rządowej stronie internetowej www.kraz.praca.gov.pl.
Kolejnym sposobem na znalezienie pracy w Niemczech jest skorzystanie z pomocy polskiego urzędu pracy bądź niemieckiej Agencji Pracy (Bundesagentur für Arbeit). Warto śledzić również oferty pojawiające się na stronach internetowych tych instytucji: http://oferty.praca.gov.pl i www.arbeitsagentur.de.
Poszukiwanie pracy na miejscu już po przyjeździe raczej nie jest dobrym pomysłem. Z jednej strony dlatego, że obecnie za pośrednictwem internetu łatwo możemy to zrobić w Polsce, z drugiej – narazimy się tylko na stratę pieniędzy z uwagi na wysokie koszty życia w Niemczech.
Ponadto, zanim aplikujemy, warto zastanowić się, czy interesuje nas praca na budowie z zakwaterowaniem, czy też chcemy szukać pokoju lub mieszkania do wynajęcia na własną rękę. Ta pierwsza opcja jest znacznie wygodniejsza dla osób stawiających pierwsze kroki w Niemczech. Z drugiej strony wielu imigrantów zarobkowych woli niezależność, jaką daje mieszkanie w miejscu niezwiązanym z pracą i przystosowywanie się do nowego otoczenia po swojemu.
Poszukiwani pracownicy w Niemczech
Kto może podjąć zatrudnienie za granicą? Nie ma większego problemu ze znalezieniem pracy na budowie bez doświadczenia, jednak wiele ofert dotyczy konkretnych zawodów. Ogłoszenia dotyczą na przykład stanowisk:
- cieśli budowlanego,
- brukarza,
- betoniarza,
- murarza,
- dekarza,
- tynkarza,
- montera rusztowań,
- płytkarza,
- malarza budowlanego,
- elektryka budowlanego,
- montera instalacji sanitarnych,
- montera konstrukcji stalowych – spawacza,
- ślusarza,
- elektryka,
- pracownika ogólnobudowlanego – wykończeniowego,
- hydraulika budowlanego,
- operatora wózka widłowego,
- operatora koparki,
- montera sieci zewnętrznej wodno-kanalizacyjnej.
Praca w Niemczech na budowie – zarobki
Praca na terenie Niemiec oznacza zwykle wyższe zarobki w porównaniu do tych, jakie otrzymują pracownicy na tych samych stanowiskach w Polsce. W ofertach płace często podawane są w stawkach godzinowych i w zależności od stanowiska oscylują najczęściej wokół kwoty kilkunastu euro za godzinę pracy.
Warto pamiętać, że minimalne wynagrodzenie w Niemczech jest regulowane ustawowo w danej branży. A to oznacza, że pracodawca musi zapłacić co najmniej (stawki od marca 2019 brutto):
- wykwalifikowanemu robotnikowi budowlanemu – 12,20 euro/godz. (w landach wschodnich) lub 15,20 euro/godz. (w landach zachodnich) lub 15,09 euro/godz. (w Berlinie),
- pomocnicy budowlani – 12,20 euro/godz.
- dekarzowi bez kwalifikacji – 12,20 euro/godz.,
- dekarzowi wykwalifikowanemu – 13,20 euro/godz.,
- monterowi instalacji elektrycznych – 11,40 euro/godz.,
- monterowi rusztowań – 11,45 euro/godz.
Za nieprzestrzeganie stawek płacy minimalnej pracodawcy grożą wysokie grzywny. Podpisując umowę warto zatem sprawdzić, czy proponowane wynagrodzenie jest zgodne z prawem. W przypadku jakichkolwiek naruszeń ze strony pracodawcy możemy zgłosić się do tamtejszego Urzędu Ochrony Pracy (Amt fur Arbeitschutz) bądź związku zawodowego, działającego w zakładzie pracy.
Zostaw komentarz