Praca w Szwecji – co trzeba wiedzieć?

image

Szwecja ma opinię kraju dbającego o dobre warunki zatrudnienia oraz zachowanie równowagi między życiem prywatnym i pracą. Wysokie koszty żywności i zakwaterowania są równoważone przez wynagrodzenie nawet kilkukrotnie wyższe niż to, na jakie mogą liczyć pracownicy w Polsce. Nic więc dziwnego, że wiele osób rozgląda się za etatem w Szwecji.

Planując wyjazd do pracy, większość osób bierze pod uwagę przede wszystkim wysokie zarobki w Szwecji, a także to, że jest to kraj położony blisko Polski. Niemniej nie można zapominać o specyficznych uwarunkowaniach kulturowych tej części świata, które mają znaczenie również w kontekście rynku pracy. Szwedzi cenią sobie nieformalne formy kontaktu – nawet na szczeblu biznesowym mówią do siebie po imieniu, a ich strój do pracy jest schludny, lecz wygodny. Źle widziane jest zarówno spóźnianie się, jak i zostawanie po godzinach. Przerwy w pracy, tzw. fika, są świętym prawem każdego pracownika.

Gdzie znaleźć pracę?

Najwięcej ofert jest skierowanych do wykwalifikowanych budowlańców, wykonujących pracę murarza, brukarza, tynkarza, cieśli szalunkowego, montera rusztowań, zbrojarza, glazurnika czy hydraulika. Niemniej pracę w Szwecji od zaraz znajdą również kucharze, mechanicy oraz spawacze.

Interesujące oferty pracy znajdziemy przede wszystkim w internecie. Nie musimy logować się na szwedzkich portalach, choć oczywiście zwiększy to nasze szanse na atrakcyjny etat. Osoby nieznające szwedzkiego, ale posługujące się angielskim, rosyjskim czy kilkoma innymi językami, mogą skorzystać z państwowej platformy Arbetsformedlingen.

Jest to skuteczne narzędzie. Warto pamiętać, że urzędy pracy w Szwecji biorą o wiele większy udział w procesach związanych z zatrudnianiem, niż ma to miejsce na przykład w Polsce, gdzie więcej osób szuka pracy na własną rękę i dominują prywatne wyszukiwarki ofert.

Pozwolenie na pracę w Szwecji

Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej, w związku z tym obywatele Polski nie potrzebują żadnego dodatkowego zezwolenia na pracę. Do załatwienia większości formalności związanych z podpisaniem umowy czy załatwieniem kwestii podatkowych wystarczy dowód osobisty lub paszport.

Należy jednak pamiętać, że obcokrajowcy, którzy chcą pozostać w Szwecji ponad 30 dni, muszą dokonać rejestracji w urzędzie migracyjnym – Migrationsverket. Ponadto pracownicy przebywający na terenie tego kraju przez ponad 90 dni są zobowiązani do uzyskania pozwolenia na pobyt. Zostaje ono przyznane, jeśli obcokrajowiec przedstawi dowód na zatrudnienie bądź posiadanie środków wystarczających do pokrycia kosztów życia.

Co więcej, jeśli naszym pracodawcą jest polska firma, która deleguje nas do Szwecji na okres dłuższy niż 5 dni, należy ten fakt zgłosić do tamtejszego Urzędu ds. Bezpieczeństwa i Higieny Pracy – Arbetsmiljöverket.

Zostaw komentarz


Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *