Praca za granicą bez znajomości języka? Czy jest to możliwe?

image

Jaką pracę możesz podjąć bez znajomości języka?

Znajomość języków obcych to kompetencja przydatna się w wielu okolicznościach. Dlaczego warto być poliglotą? Z pewnością kandydaci, którzy biegle władają kilkoma językami, mają dużo większe szanse na pracę za granicą niż ich konkurenci nieznający nawet podstaw angielskiego. Badania ekspertów rynku pracy wykazują, że osoby z rozwiniętymi umiejętnościami językowymi, zarabiają znacznie więcej, a to świadczy o tym, że nauka języka zdecydowanie się opłaca.

Mimo to w dzisiejszych czasach można znaleźć ogłoszenia rekrutacyjne pochodzące od zagranicznych pracodawców, skierowane do kandydatów, którzy mają spore braki w słownictwie. Zastanawiacie się nad tym, czy praca za granicą bez znajomości języka jest możliwa? Oczywiście, że tak, ale zależy to m.in. od branży. Braki kadrowe sprawiają, że pracodawcy coraz częściej przewidują możliwość dofinansowania nauki języka obcego np. poprzez pokrycie kosztów kursów.

Na stanowiskach o małym natężeniu kontaktów z klientem można poradzić sobie mimo słabych kompetencji lingwistycznych. Jakie oferty sprawdzą się w takich przypadkach? Na portalach rekrutacyjnych znajdziemy wiele ogłoszeń o pracę z krajów Europy Zachodniej, w tym m.in. dla elektromonterów, elektryków, tapicerów, magazynierów, opiekunów osób starszych, hydraulików, operatorów wózków widłowych, szwaczek, piekarzy, tapeciarzy czy też rzeźników-wędliniarzy. Brak znajomości języka nie przeszkadza w znalezieniu zatrudnienia w sektorze budowlanym, w rolnictwie, ogrodnictwie, na produkcji czy przy sprzątaniu.

Gdzie szukać pracy?

Osoby, które planują wyjazd za granicę w celu podjęcia pracy, powinny ocenić swój poziom kompetencji językowych. Warto wykonać testy i odszukać certyfikaty. Zazwyczaj trzeba też poświęcić czas na przygotowanie aplikacji w języku obcym. Czy jest sens wyjeżdżać, jeśli okaże się, że nasz język mocno kuleje? Wtedy lepiej nie organizować wszystkiego na własną rękę, a zdać się na sprawdzoną agencję pośrednictwa pracy. Tego typu biura nie tylko podsyłają oferty, ale też dostarczają niezbędne umowy i pomagają w formalnościach urzędowych. Ponadto zapewniają na miejscu opiekę koordynatora. Oferty można znaleźć w internecie i to nie tylko za pośrednictwem portali rekrutacyjnych, ale także stron rządowych oraz lokalnych urzędów pracy.

Za granicą mieszka wielu Polaków nieznających żadnego języka poza ojczystym. Jest to możliwe, jeśli ktoś obraca się w gronie rodaków, a pracodawca zapewnia mu zakwaterowanie. Co więcej, praca bez języka interesuje nie tylko osoby, które chcą dorobić, trudniąc się sezonowym zbiorem owoców czy zarabianiem latem na budowie, ale też tych, którzy emigrują na stałe.

Z pewnością emigranci mający trudności w komunikacji są bardziej narażeni na nieuczciwe praktyki zagranicznych pracodawców. Na stronie Ministerstwa Pracy można znaleźć poradnik stworzony z myślą o Polakach, planujących karierę za granicą. Zawiera on m.in. zasady podejmowana pracy na terenie krajów EU, informacje na temat sieci EURES oraz placówek dyplomatycznych, niosących pomoc polskim emigrantom.

Zostaw komentarz


Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *