Gdzie szukać pracy za granicą dla par?
Za granicą mieszkają ponad 2 miliony Polaków. Nietrudno się domyślić, że w dalekich podróżach jest raźniej z bliską osobą. Coraz częściej możemy znaleźć ogłoszenia o pracę dla par. Odzew jest na pewno duży ze strony młodych ludzi, bardzo często studentów, których interesuje sezonowy zarobek w czasie wakacji. Jednak na takie wyjazdy piszą się też małżeństwa z długim stażem. Niektórzy przeprowadzają się całą rodziną i zaczynają za granicą nowe życie, a inni szukają opieki do dzieci, gdyż chcą wyjechać tylko na kilka miesięcy, by szybko zarobić i odłożyć pieniądze na wybrany cel.
Jakie oferty pracy za granicą najłatwiej znaleźć parom? Oto podpowiedzi:
- praca w magazynach (przy rozładowywaniu lub sortowaniu towaru),
- praca na produkcji przy ręcznym pakowaniu,
- praca w ogrodnictwie (przy zbiorach owoców, warzyw lub przy wykonywaniu zabiegów pielęgnacyjnych roślin),
- praca w pralniach przemysłowych,
- praca w firmach sprzątających,
- praca w dużych gospodarstwach rolnych.
Jakie kierunki należą do najpopularniejszych? Pracy za granicą dla par śmiało można szukać w Europie Zachodniej, w tym m.in. w Niemczech, Holandii czy Belgii. Propozycje napływają również ze Skandynawii, Słowacji i Czech. Oczywiście w norweskiej firmie płace są wyższe niż u naszych sąsiadów.
Jak wyglądają warunki zatrudnienia? Ogłoszenia rekrutacyjne, pojawiające się m.in. w rolnictwie, ogrodnictwie, logistyce czy w usługach dotyczą zazwyczaj pracy fizycznej, a oczekiwania rzadko bywają wygórowane. Mimo to zarobki są dużo wyższe niż w Polsce, a pracodawcy często zapewniają zakwaterowanie. Małżeństwa, które decydują się na takie rozwiązanie, mogą zaoszczędzić na wynajęciu mieszkania i dojazdach do pracy. Taka opcja jest wygodna również dla potencjalnego szefa.
Atrakcyjne zarobki i mieszkanie to nie wszystko. Bardzo często zdarza się, że w znalezieniu etatu dla pary pośredniczą agencje pracy, które pilnują takich kwestii jak legalność zatrudnienia, ubezpieczenie, opieka tłumacza i koordynatora. Warto nadmienić, że co jakiś czas znajdują się też oferty dla osób, które nie znają języka obcego. Część emigrantów otrzymuje bony żywieniowe oraz dodatki za nocne zmiany.
Nie zapominajmy, że każda sytuacja ma swoje jasne i ciemne strony. Nie wszyscy są w stanie przebywać ze swoją drugą połówką 24 godziny na dobę. Konfliktowe pary mogą mieć problem ze wspólną pracą, a kłótnie działają demotywująco na otoczenie.
Zostaw komentarz