Praca za granicą – jak ją znaleźć, gdzie szukać?

image

Agencje pośrednictwa pracy

Szukanie zatrudnienia poprzez agencję ma swoje wady i zalety. Do korzyści na pewno można zaliczyć fakt, że biuro pośrednictwa pracy za granicą ułatwia załatwienie formalności. Szukanie etatu z doświadczoną agencją zajmuje mało czasu, ale bez pośredników można zarobić więcej. Z jednej strony współpraca z biurem to wygoda, z drugiej również ryzyko. Zanim podpiszemy jakąkolwiek umowę, musimy sprawdzić wiarygodność danej firmy. Jak to zrobić?

  • Po pierwsze, poszukajmy danych teleadresowych agencji pośrednictwa pracy, a tu pomocny może się okazać Krajowy Rejestr Sądowy. Koniecznie trzeba sprawdzić, od jak dawna biuro prowadzi działalność gospodarczą.
  • Wypadałoby też zweryfikować opinie znajdujące się na forach internetowych poświęconych pracy w interesującym nas regionie. Brak jakichkolwiek wzmianek także może wzbudzić niepokój.

Pamiętajmy, że agencja zatrudnienia, która kieruje do pracy za granicą, powinna przygotować umowę zawierającą między innymi:

  • okres zatrudnienia oraz dane pracodawcy,
  • warunki ubezpieczenia społecznego i ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków,
  • zakres obowiązków na danym stanowisku i informacje na temat formy zatrudnienia.

Szukanie pracy przez Internet

W obecnych czasach to portale pracy są najskuteczniejszym sposobem na znalezienie zatrudnienia. Aplikowanie na oferty pracy za granicą poprzez serwisy rekrutacyjne zajmuje mało czasu i jest bardzo proste. Na tego typu portalach znajdują się filtry, pomocne w znalezieniu etatu w interesującej nas branży.

Rekrutacja do pracy za granicą może odbywać się także za pośrednictwem mediów społecznościowych. Nie brakuje w nich grup dyskusyjnych poświęconych różnym aspektom życia na obczyźnie. Wielu pracodawców publikuje oferty właśnie w takich miejscach, a użytkownicy na bieżąco dodają komentarze. Pracę można znaleźć również poprzez lokalne media, takie jak prasa czy TV.

Kandydaci do pracy za granicą, którzy szukają zatrudnienia na specjalistycznych stanowiskach i biegle władają językami obcymi, powinni zaglądać na portale biznesowe. W sieci nie brakuje eksperckich forów poświęconych konkretnym branżom.

Praca przez znajomych

Wyjazd za granicę w pojedynkę to odważna decyzja. Większość emigrantów decyduje się na podróż w towarzystwie kogoś znajomego lub na miejscu dołącza do członków rodziny. Kontakty z pewnością odgrywają bardzo ważną rolę w zaaklimatyzowaniu się za granicą. W końcu wsparcie bliskich pozwala szybciej znaleźć zakwaterowanie i zatrudnienie, a przy tym uporać się ze wszelkimi formalnościami. Do tego w wolnym czasie jest z kim zwiedzać i poznawać lokalne tradycje. Praca przez znajomych to idealne rozwiązanie dla osób, które szukają pracy za granicą bez znajomości języka. W miejscowościach, gdzie na dużą skalę są zatrudniani cudzoziemcy, a wszystko odbywa się poprzez pośredników, nikogo to już nie dziwi.

Zostaw komentarz


Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *