Praca za granicą – jak się przygotować?

image

Znajdź pracę

Niektórzy, chcąc zacząć wszystko od nowa, podejmują dość spontanicznie decyzje o wyjeździe do pracy za granicą. Taki krok wymaga chwili zastanowienia się. W końcu, zanim wyjedziesz, musisz dowiedzieć się m.in.:

  • Jak wyglądają średnie płace na interesującym Cię stanowisku w wybranym kraju i ile wynoszą tam przeciętne koszty życia?
  • Jakie formalności wiążą się z przeprowadzką (np. zdobycie ubezpieczenia, zameldowanie się itp.)?
  • Jakie oczekiwania pracodawców najczęściej pojawiają się w ogłoszeniach rekrutacyjnych, na które zamierzasz aplikować i czy znasz rzetelne agencje pracy?
  • Czy masz za granicą bliskich, którzy w razie potrzeby wyciągną pomocną dłoń?
  • Czy traktujesz pracę tylko jako sposób na zdobycie pieniędzy, czy wolisz robić coś, co stanowi dla Ciebie prawdziwą pasję?

To oczywiście tylko niektóre z licznych pytań, jakie warto sobie zadać, zanim zaczniesz przeglądać ogłoszenia rekrutacyjne. Pracy za granicą można szukać przez portale internetowe, media społecznościowe, biura pośrednictwa pracy, prasę czy też przez znajomych. Istotne pozostaje to, by wiedzieć, w jaki sposób bronić się przed nieuczciwymi praktykami.

Dokumenty – co przygotować?

W zależności od wymagań danego pracodawcy, a także tego, w jakim kraju chcesz pracować, musisz skompletować niezbędne dokumenty. Podstawą jest ważny dowód osobisty lub paszport.
Poza tym często wymaga się zaświadczenia o niekaralności, świadectwa pracy, referencji potwierdzających określone umiejętności czy dyplomu ukończenia szkoły średniej lub wyższej. Każdy żak powinien pamiętać, by zabrać ze sobą zaświadczenie o tym, że nadal studiuje.

Ponadto w wielu przypadkach decydujące mogą okazać się dokumenty aplikacyjne. Jeżeli masz trudności w stworzeniu CV czy listu motywacyjnego po angielsku, czy po niemiecku, to możesz skorzystać z bezpłatnego kreatora lub poprosić znajomego o sprawdzenie. Trudności związane z przygotowaniem potrzebnych dokumentów pomagają też rozwiązać agencje pracy.

Podszlifuj język

Osobom zainteresowanym pracą fizyczną za granicą bardzo często udaje się przetrwać bez znajomości podstaw języka. Jeśli ktoś zdał się na działania pośredników, a mieszka z Polakami, to automatycznie nie ma żadnego kłopotu z komunikacją. Znane są przypadki osób, które po wielu latach na emigracji nadal nie znały żadnego języka poza ojczystym. Jest to możliwe, ale eksperci zachęcają do nauki języków obcych, ponieważ ta umiejętność otwiera nowe drogi. To nie tylko szansa na lepszą pracę, ale też na łatwiejsze nawiązywanie kontaktów z obcokrajowcami. Ze znajomością języka zdecydowanie łatwiej się podróżuje, a człowiek może poczuć się samodzielny i niezależny.

Zostaw komentarz


Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *