Ubezpieczenie do pracy za granicą – co powinieneś wiedzieć?

image

Wybierając się w celach zarobkowych za granicę warto zachować środki ostrożności. Dobrym pomysłem jest wykupienie ubezpieczenia na okres, gdy będziemy pracować w innym kraju. Ofert jest bardzo dużo – jak wybrać takie, które będzie spełniać nasze oczekiwania?

Jakie ubezpieczenie wybrać i na co zwrócić uwagę?

Ubezpieczenie za granicą zabezpieczy pracownika na wypadek, gdyby musiał skorzystać z pomocy medycznej. W wielu krajach, w tym należących do Unii Europejskiej, koszty hospitalizacji, wizyty ambulatoryjnej, czy chociażby transportu medycznego do Polski są bardzo wysokie.

Podróżując po UE, absolutnym minimum jest wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Jest to dokument, który potwierdza prawo do korzystania z niezbędnej pomocy medycznej w krajach członkowskich Unii na koszt Narodowego Funduszu Zdrowia. Niemniej nie wszystkie czynności medyczne są refundowane przez NFZ. Z listą objętych nim zabiegów i badań możemy zapoznać się na stronie oficjalnej stronie EKUZ.

W wielu przypadkach warto zastanowić się również nad wykupieniem dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego. Szukając takiego, które odpowiada naszym potrzebom, należy zwrócić szczególną uwagę na dwa elementy:

  • ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą,
  • ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków.

Ponadto dobrym pomysłem w przypadku wyjazdu za granicę jest wykupienie ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym. Wówczas pracownik będzie zabezpieczony na przykład wówczas, gdy nieumyślnie doprowadzi w czasie wykonywania obowiązków służbowych do wypadku, w czasie którego ucierpi ktoś trzeci.

Niektóre firmy oferują specjalne pakiety „praca za granicą”. Wykonywanie określonych czynności, szczególnie jeśli chodzi o pracę fizyczną, może być bowiem czynnikiem ryzyka. By wykupić taki pakiet, nie ma konieczności udokumentowania, że rzeczywiście będziemy świadczyć w danym kraju pracę.

Koszt ubezpieczenia za granicą

Ubezpieczenie zdrowotne do pracy za granicą zwykle kosztuje od kilku do kilkudziesięciu złotych. Koszt jest skorelowany z zakresem usług medycznych i pozamedycznych, obejmowanych przez ubezpieczenie, a także wypłacaną kwotą. Decydując się na jakiś pakiet, warto wziąć pod uwagę warunki panujące w danym kraju i czynniki ryzyka związane z miejscem zatrudnienia.

Na przykład pracując przy zbiorze owoców, będziemy stale wystawieni na ekspozycję słońca, co przyczynia się do wystąpienia niektórych chorób. Praca na budowie w kraju skandynawskim może się wiązać z niesprzyjającymi warunkami pogodowymi i ryzykiem wystąpienia wypadków. Z kolei pracując w charakterze opiekunki w komfortowym ośrodku w Niemczech, czynników ryzyka będzie mniej. Pakiet jednak powinien być również dostosowany do własnych predyspozycji zdrowotnych.

Zostaw komentarz


Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *