Wynajmowanie mieszkania w Polsce a praca za granicą

image

Osoby wyjeżdżające do pracy za granicą często zastanawiają się, co zrobić z pozostawionym w Polsce domem lub mieszkaniem. Nie wszyscy decydują się na sprzedaż nieruchomości. Jak rozliczać się z fiskusem w przypadku wynajmowania takiego obiektu?

Podatek od najmu

Mieszkanie za granicą, kiedy posiadamy nieruchomości w Polsce, może wiązać się z dodatkowymi obowiązkami podatkowymi również w ojczystym kraju. Każda osoba wynajmująca mieszkanie w Polsce musi bowiem odprowadzić podatek od uzyskanego w ten sposób dochodu. Podatnicy mają dwie możliwości. Mogą rozliczyć się z Urzędem Skarbowym na zasadach ogólnych, płacąc podatek w wysokości 23% kwoty dochodu uzyskanego z wynajmu. Wówczas fakt ten uwzględniają w rocznym rozliczeniu PIT. Podatek od najmu można odprowadzać również w formie zryczałtowanej i wówczas wynosi on 8,5% kwoty przychodu.

Opodatkowanie na zasadach ogólnych jest mniej korzystne finansowo, jednak najemca nie musi się martwić o nie aż do końca roku podatkowego. Formularz PIT 37 lub PIT 38, wykorzystywany zwykle w takich przypadkach, składa do końca kwietnia.

Jeśli wynajmujący chce skorzystać z formy zryczałtowanej, musi zgłosić do Urzędu Skarbowego planowane zyski z tytułu najmu. Następnie ma obowiązek odprowadzać co miesiąc stały podatek, niezależnie od tego, czy najemca wywiązał się z umowy i zapłacił czynsz, czy nie.

Warto przy tym pamiętać, że opodatkowaniu podlega wyłącznie kwota rzeczywistego zysku, który uzyskuje wynajmujący. Od sumy pobieranej od najemcy należy więc odliczyć wysokość opłaty za media czy na poczet czynszu administracyjnego.

Wynajmowanie mieszkania a wyjazd

Okazuje się, że dla fiskusa nie ma znaczenia czy właściciel nieruchomości mieszka w Polsce, czy za granicą. Liczy się jedynie fakt, że przychody są uzyskiwane w granicach naszego kraju. Wynajem mieszkania w Polsce zawsze więc wiąże się z koniecznością odprowadzenia podatku przez wynajmującego i to on musi zaznaczyć ten fakt w swoim rozliczeniu podatkowym – a nie najemca.

Należy jednak pamiętać, że kiedy osoba wyjeżdżająca za granicę nie wynajmuje mieszkania, a jedynie użycza go do użytkowania, na przykład członkom rodziny, wówczas sytuacja jest odwrotna. Ponieważ właściciel mieszkania nie pobiera żadnych dochodów z najmu, Urząd Skarbowy traktuje tę sytuację tak, jakby korzyści majątkowe były po stronie najemcy i to on musi zapłacić podatek w wysokości 23% lub 8,5%.

Zostaw komentarz


Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *