Wyjazd do pracy za granicą wielu osobom kojarzy się z wysokimi zarobkami. Jednak trzeba pamiętać, że emigracja zarobkowa bądź praca sezonowa za granicą to nie tylko zalety, ale również sporo niedogodności i problemów. Zanim zdecydujemy się na którąkolwiek opcję, warto poświęcić trochę czasu, by zastanowić się nad ich najważniejszymi plusami i minusami.
Plusy pracy poza granicami kraju
Wyjazd do pracy za granicą najczęściej ma podłoże ekonomiczne. Specjaliści na tych samych stanowiskach, często wykonujący dokładnie tę samą pracę, w Polsce mogą zarabiać nawet kilkukrotnie mniej niż ich koledzy i koleżanki po fachu w krajach Unii Europejskiej.
Wysokie wynagrodzenie za granicą, a także otwartość granic w strefie Schengen sprawia, że na różne formy wyjazdów zarobkowych decydują się zarówno osoby wykwalifikowane, jak i te szukające pracy bez żadnego doświadczenia. Zgodnie z badaniami GUS-u liczba Polaków na emigracji stale rośnie – pod koniec 2017 r. było ich już 2,5 mln. W większości przypadków były to osoby, które wyjechały do pracy.
Co jeszcze popycha Polaków do szukania zatrudnienia prócz wysokich zarobków za granicą? Do najważniejszych zalet takiego rozwiązania należą:
- cenne doświadczenie zawodowe, podnoszenie kwalifikacji,
- rozwój umiejętności, w tym również językowych,
- możliwość uzyskania emerytury z innego kraju,
- „poszerzanie horyzontów”, poznawanie nowych kultur,
- prestiż związany z pracą w zagranicznej firmie,
- rozszerzenie kontaktów biznesowych i prywatnych,
- możliwość zwiedzenia innych krajów.
Minusy pracy za granicą
Pamiętajmy jednak, że emigracja zarobkowa oraz sezonowa praca za granicą ma również sporo wad. Przede wszystkim pracownik musi liczyć się z załatwieniem licznych formalności, dotyczących na przykład pozwolenia na pracę (poza Unią Europejską), wypełnieniem międzynarodowych dokumentów rekrutacyjnych (np. Europass), związanych z ubezpieczeniem społecznym i innych. Osoba chcąca pracować za granicą musi więc zapoznać się z podstawowymi przepisami prawa pracy danego kraju. Do tego dochodzą również kwestie formalne, dotyczące np. rozliczania podatku w Polsce czy właściwego udokumentowania stażu pracy świadczonej za granicą.
Prócz problemów prawno-administracyjnych, do wad wyjazdu do pracy za granicą należą:
- kłopoty związane z nieznajomością rynku pracy, np. trudności z egzekwowaniem praw pracowniczych, zatrudnienie za zbyt niskie stawki,
- rozłąka z bliskimi, rozluźnienie więzi rodzinnych, ograniczony kontakt z dziećmi czy współmałżonkiem,
- tęsknota za domem, poczucie osamotnienia,
- trudność w przystosowaniu się do innych warunków kulturowych,
- problemy językowe,
- gorsze warunki mieszkaniowe niż w Polsce, szczególnie na początku,
- niekiedy dyskryminacja z uwagi na status imigranta.
Przed podpisaniem umowy, warto zastanowić się, czy rzeczywiście mamy dość siły i samozaparcia, by sprostać trudom emigracji. Jeśli jesteśmy zdecydowani, pamiętajmy o tym, by przed podpisaniem umowy postarać się zweryfikować, czy mamy do czynienia z uczciwym pracodawcą lub agencją pośrednictwa pracy.
Zostaw komentarz