Emigracja Polaków

image

Dokąd wyjeżdżają Polacy?

Za granicą mieszkają ponad 2 miliony Polaków, a wśród młodzieży między 18 a 34 rokiem życia aż 34% deklaruje wolę przeprowadzki do innego kraju. Blisko połowa wyjeżdżających stawia na Europę Zachodnią. Osoby, które decydują się na emigrację zarobkową, zwykle pochodzą z miasteczek i wsi wschodnich lub południowych rejonów Polski.

Na podstawie badań przeprowadzonych w 2018 roku stwierdzono, że migranci najczęściej wybierają Niemcy, Norwegię, a także Holandię, Irlandię i Belgię. Wiele osób stawia też na Austrię. Dawniej bardzo popularnym kierunkiem była Wielka Brytania, ale jej pozycja mocno osłabła wraz z brexitem. Dużo większym zainteresowaniem cieszą się w ostatnim czasie kraje skandynawskie, a zwłaszcza Szwecja i Dania. Nowe trendy wskazują też na debiut Czech, ale nadal numerem 1 pozostają Niemcy. Mniejsze zainteresowanie odnotowały Włochy i Hiszpania.

Powody emigracji z Polski

Odnalezienie się w nowej rzeczywistości nie dla każdego jest łatwe. Bariery językowe i kulturowe, a także wizja osamotnienia, to kwestie, które umieją zrazić do wyjazdu za granicę. Nie każdy jest tak samo zaradny i nie każdy ma za granicą znajomych, na których może liczyć.

Decyzja o emigracji to bardzo poważna sprawa, a mocne argumenty przemawiające za taką decyzją to:

  • Lepsze zarobki Podstawową kwestią pozostają płace. Średnie zarobki w Polsce oscylują między 4000 a 5000 złotych brutto. W Europie Zachodniej pracując fizycznie, można zarobić dużo więcej. Część emigrantów wyjeżdża z myślą o krótkotrwałym pobycie (np. podejmując pracę sezonową), a inni w ogóle nie wiążą przyszłości z ojczyzną.
  • Podniesienie standardu życia Zdobycie stabilizacji i zapewnienie lepszej przyszłości swoim dzieciom to dla wielu młodych ludzi bardzo ważna kwestia. Niektórych do emigracji z Polski przekonują również korzystne warunki socjalne.
  • Długotrwałe bezrobocie Na wyjazd często decydują się osoby, które chcą zdobyć pierwsze doświadczenie zawodowe lub od dawna nie potrafią znaleźć zatrudnienia w Polsce.
  • Potrzeba podróżowania Powodem bywa również ciekawość świata i otwartość na nowe wyzwania. Pogodzenie pracy ze zwiedzaniem i nauką języka obcego to cel większości emigrantów.
  • Chęć dołączenia do rodziny Zdarza się, że najpierw wyjeżdża jedna osoba, a gdy urządzi się za granicą, to przekonuje pozostałych do przeprowadzki.

Na co warto zwrócić uwagę, wybierając cel migracji? Bez wątpienia wypada sprawdzić najpierw, czy dany kraj jest bezpieczny. Stabilna sytuacja polityczna, dobry rynek pracy, a także wysoki poziom opieki zdrowotnej to kwestie, które nie mogą pozostać obojętne.

Zostaw komentarz


Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *