Gdzie pracować za granicą? Sprawdź, gdzie wyjechać do pracy

image

Praca za granicą wiąże się z wieloma udogodnieniami, ale również wyzwaniami. Zazwyczaj możemy zarobić więcej, musimy przygotować się jednak na rozłąkę z bliskimi, przyzwyczaić do posługiwania się na co dzień obcym językiem i spełnić szereg formalności. Mimo utrudnień na wyjazd zarobkowy wciąż decyduje się bardzo wielu Polaków. Jakie kraje wybieramy najczęściej?

Najczęściej wybierane kierunki

Z opublikowanego w 2018 r. raportu CBOS-u „Wyjazdy do pracy za granicę” wynika, że aż 25% badanych ma doświadczenie w pracy za granicą. Z kolei zgodnie z danymi zebranymi przez GUS pod koniec 2016 r. czasowo (powyżej 3 miesięcy, lecz nie na stałe) poza granicami naszego kraju przebywało ponad 2,5 mln Polaków. Takie dane statystyczne nie dziwią. Z uwagi na członkostwo Polski w Unii Europejskiej, wyjazdy zarobkowe stały się łatwiejsze, a liczba wymaganych dokumentów do podjęcia zatrudnienia w krajach wspólnoty zmniejszyła się.

Jakie kierunki wybieramy najczęściej? Zgodnie z badaniem CBOS-u najwięcej osób zarówno w przeszłości, jak i obecnie wyjeżdża do Niemiec. W ciągu ostatnich 10 lat naszych zachodnich sąsiadów wybrało aż 36% emigrantów zarobkowych. 29% zadeklarowało, że wyjechało tam ostatnio.

Na drugim miejscu znajduje się Wielka Brytania. Niedawno pracowało tam 27% osób deklarujących wyjazd w celu zatrudnienia, a w perspektywie 10-letniej – 31%.

Trzecim najbardziej popularnym krajem emigracji zarobkowej od lat pozostaje Holandia. Ostatnio wybrało ją 12% wszystkich wyjeżdżających zarobkowo, a w ciągu dekady – 14%.

Do innych popularnych kierunków należą takie kraje jak Belgia, Hiszpania, Francja, Czechy, Irlandia, Norwegia i Austria. Mniej osób wyjeżdża zarobkowo do Stanów Zjednoczonych, Włoch, Danii i Grecji.

Na co zwrócić uwagę wybierając kraj?

Pracę za granicą dla młodych oferuje obecnie wiele firm z różnych sektorów gospodarki. W krajach Unii Europejskiej wciąż jest spore zapotrzebowanie na lekarzy, pielęgniarki, osoby specjalizujące się w sektorze budowlanym, kierowców, a w Niemczech – na opiekunów osób starszych i niepełnosprawnych. Ponadto pracę dla niepełnoletnich nietrudno jest znaleźć na przykład przy sezonowym zbiorze owoców.

Decydując się wyjazd do konkretnego kraju, należy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim, czy jest to państwo, w którym z uwagi na członkostwo w UE bądź inne umowy międzynarodowe możemy legalnie pracować bez konieczności uzyskania wizy pracowniczej. Jeśli taka wiza jest konieczna, bezwzględnie postarajmy się o jej uzyskanie – łamanie prawa nigdy nie jest dobrym pomysłem i może skutkować poważnymi sankcjami.

Zastanówmy się również, czy w kraju, do którego chcemy wyjechać, będziemy w stanie komunikować się z innymi. Nie każda praca wymaga biegłej znajomości języka kraju, w którym jesteśmy zatrudnieni. Pamiętajmy jednak, że umiejętność porozumiewania się przynajmniej w podstawowych kwestiach, związanych zarówno z pełnionymi obowiązkami, jak i kwestiami mieszkaniowymi czy codziennymi zakupami, zazwyczaj jest niezbędna.

Wybierając kraj wyjazdu zarobkowego, sprawdźmy możliwości zatrudnienia w naszym zawodzie. Co prawda wiele firm oferuje pracę za granicą bez doświadczenia, niemniej zarobki takich osób zwykle są kilkukrotnie niższe. W pierwszej kolejności warto rozejrzeć się za pracą w znanej nam branży.

Koniecznym istotnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest stopa bezrobocia w danym kraju. Jeśli jest ona bardzo wysoka, lokalni pracodawcy niechętnie będą zatrudniać imigrantów.

Choć często wyjeżdżających kuszą wysokie zarobki, warto również wziąć pod uwagę koszty, jakie poniesiemy, mieszkając w danym miejscu – czynszu, rachunków, komunikacji, wyżywienia itd. Wiele osób wyjeżdża z nadzieją zgromadzenia w krótkim czasie znacznych oszczędności. Zastanówmy się, czy bilans wydatków i przychodów będzie dla nas satysfakcjonujący.

Większość osób wyjeżdżających do pracy pozostaje poza granicami Polski przez kilka miesięcy. Zgodnie z badaniem CBOS-u taka sytuacja dotyczy aż 45% badanych. Przez wiele tygodni emigranci są więc zmuszeni do przyzwyczajenia się do odmiennych warunków klimatycznych, kulturowych i społecznych. Dlatego warto wziąć pod uwagę nie tylko warunki zatrudnienia, ale również ogólną sytuację życiową mieszkańców danego kraju.

Czy czujemy się tam dobrze, czy nie istnieją zagrożenia z uwagi na konflikty zbrojne, wysoką przestępczość, choroby bądź ubóstwo? Czy będziemy w stanie łatwo komunikować się z bliskimi w Polsce? Czy zostaniemy objęci w tym kraju systemem ochrony zdrowia? Są to pytania, na które warto odpowiedzieć sobie jeszcze przed wyjazdem. Zachowajmy ostrożność i pamiętajmy, że bezpieczeństwo oraz zdrowie fizyczne i psychiczne to kwestie, których nie można pomijać, decydując się na wyjazd.

Zostaw komentarz


Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *