Gdzie szukać pracy sezonowej za granicą?

image

Gastronomia, budownictwo, turystyka, rolnictwo – to główne obszary, w których możemy znaleźć pracę za granicą w okresie wakacji. Przy wyborze miejsca zatrudnienia warto jednak zachować ostrożność i zdrowy rozsądek. Jak nie dać się oszukać i na co zwrócić uwagę, podpisując umowę?

Praca sezonowa – jak ją znaleźć?

Szukając pracy sezonowej poza granicami Polski, należy zadać sobie podstawowe pytanie – czy zależy nam jedynie na zarobieniu jak największej ilości pieniędzy, czy też wchodzi w grę również kwestia zdobycia doświadczenia w interesującej nas branży.

Praca sezonowa zazwyczaj kojarzy się bowiem z wykonywaniem prostych zleceń fizycznych (zbieraniem owoców, obsługą gości w restauracji), jednak w czasie wakacji dodatkowe rekrutacje prowadzi wiele firm na przykład z sektora finansowego, branży marketingowej, nieruchomości i innych. Interesująca praca biurowa na zastępstwo w innym kraju może znacząco podnieść naszą wartość na rynku pracy i być źródłem cennych kontaktów biznesowych. Ponadto może się okazać, że zagraniczna firma będzie chciała przedłużyć nasz kontrakt na kolejne miesiące bądź lata.

Najczęściej jednak wyjeżdżający do pracy za granicą szukają zajęcia niezwiązanego z ich ścieżką zawodową w Polsce, a najważniejszym branym pod uwagę kryterium jest to finansowe. Wówczas mamy do wyboru kilka możliwości, między innymi:

  • pracę sezonową przy zbiorach – jest to zazwyczaj ciężka praca fizyczna, polegająca na zbieraniu owoców i warzyw (np. truskawek w Hiszpanii, borówek w Szwecji itd.). Pracodawca wypłaca pensję w zależności od ilości zebranych owoców (tzw. praca na akord) lub za godzinę,
  • zatrudnienie w hotelu, hostelu, pensjonacie – wiele miejsc zakwaterowania turystów poszukuje w okresie wakacji dodatkowej obsługi, np. boyów hotelowych, sprzątaczek, portierów i ochroniarzy,
  • pracę w gastronomii – w letnie miesiące łatwiej za granicą o pracę kelnera, kucharza czy pomocy kuchennej,
  • zajęcie instruktora – to również dotyczy miejsc turystycznych. Tego typu praca za granicą dla młodych to też okazja do rozwijania własnej pasji i spędzenia czasu w jakimś malowniczym miejscu, na przykład, jeśli mamy uprawnienia ratownika bądź instruktora sportów wodnych,
  • pracę na budowie – w tym sektorze istnieje ogromne zapotrzebowanie zarówno na specjalistów, jak i robotników budowlanych najniższego szczebla.

Obecnie najwięcej ofert sezonowego zatrudnienia znajdziemy w internecie, na przykład za pośrednictwem wyszukiwarek typu Praca.pl, w mediach społecznościowych czy śledząc aktualności bezpośrednio na stronach konkretnych firm zagranicznych i polskich agencji pośrednictwa pracy. Pomocny w znalezieniu pracy za granicą bez doświadczenia bądź dla wykwalifikowanych pracowników może być również urząd pracy. O możliwości angażu poza granicami Polski warto też pytać znajomych.

Na co należy uważać?

Podstawowa zasada, jaką należy się kierować, gdy szukamy zatrudnienia za granicą, również tej sezonowej, brzmi – zawsze sprawdzaj wiarygodność firmy. Szczególnie ostrożne muszą być osoby młode, szukające pracy dla niepełnoletnich. Z uwagi na brak doświadczenia na rynku pracy, są łatwym celem dla naciągaczy i nieuczciwych pracodawców.

Jeśli korzystamy z polskiego pośrednictwa warto zweryfikować, czy dana agencja została wpisana do Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia. Możemy to zrobić online, korzystając ze strony rządowej. Jest to absolutne minimum, które da nam informację o tym, czy firma, która wysyła nas za granicę, działa legalnie. Zaalarmować powinno nas również żądanie agencji pośrednictwa pracy o uiszczenie jakiejkolwiek opłaty wstępnej – jest to wymóg niezgodny z prawem.

Należy też zwrócić uwagę na to, kto poniesie odpowiedzialność w przypadku, gdy zagraniczny pracodawca się rozmyśli i postanowi nas nie zatrudniać. Warto zadbać o to, by w podpisanej z agencją umowie znalazł się zapis o jej odpowiedzialności cywilnej i konieczności zwrotu wszystkich kosztów związanych np. z podróżą za granicę i z powrotem.

Zawsze starajmy się znaleźć wiarygodne opinie na temat pracodawcy. Obecnie bardzo wiele osób dzieli się nieprzyjemnymi doświadczeniami związanymi z zatrudnieniem w danym miejscu w internecie. Nie lekceważmy niepokojących sygnałów. Warto również postawić na firmy, które funkcjonują na rynku już od jakiegoś czasu.

Podejrzane powinno wydać nam się również, kiedy zagraniczny pracodawca bądź agencja pośrednictwa obiecuje nam zarobki znacznie przewyższające najczęściej spotykane wynagrodzenie na podobnym stanowisku. I w tym przypadku zachowajmy zdrowy rozsądek, a przynajmniej postarajmy się ustalić, czy możemy polegać na deklaracjach składanych przez daną firmę bądź pośrednika.

Nigdy nie zgadzajmy się też na pracę bez umowy. Omijajmy szerokim łukiem przedsiębiorstwa, w których pracownikom obiecuje się kontrakt i wynagrodzenie dopiero po kilku dniach czy nawet tygodniach próby – w wielu przypadkach nie zostanie ono wypłacone nigdy bądź jest dużo niższe, niż wcześniej ustaliliśmy z pracodawcą ustnie.

Przed wyjazdem należy również dowiedzieć się, jak wygląda zakwaterowanie pracownika, kto ponosi za nie koszty, czy zatrudniony będzie objęty ubezpieczeniem oraz jakie są warunki rozwiązania umowy. Obecnie ofert pracy sezonowej za granicą jest całkiem sporo, dlatego warto wybrać taką firmę, w której rzeczywiście chroni się interesy zatrudnionego.

Zostaw komentarz


Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *