Ile kosztuje życie za granicą?

image

Koszty życia w Europie

anim zaczniesz przeglądać aktualne oferty pracy za granicą, koniecznie musisz sprawdzić, jakie są koszty życia w interesującym Cię kraju. Jeśli szukasz zatrudnienia za pośrednictwem agencji, dowiedz się, czy potencjalny pracodawca zapewnia zakwaterowanie, dojazd do pracy lub wyżywienie. Takie kwestie mogą okazać się kluczowe.

Mimo spadku bezrobocia i wzrostu poziomu pensji Polska nadal wypada kiepsko pod względem wynagrodzeń na tle krajów Europy Zachodniej. Kto zarabia najwięcej? W tym obszarze prowadzą Szwajcarzy (5800 euro). Nieźle zarabiają również Norwegowie (3700 euro) oraz Islandczycy (3000 euro). Na przyzwoite pensje mogą ponadto liczyć mieszkańcy Luksemburga, Niemiec, Holandii, Francji, Belgii czy Wielkiej Brytanii. Gdzieś pośrodku znajdują się kraje Europy Południowej, takie jak Hiszpania, Portugalia, Malta czy Grecja. Najniższą krajową poniżej 500 euro otrzymują m.in. Estończycy, Polacy, Słowacy oraz Chorwaci. Najgorzej sytuacja wygląda w Bułgarii, Rumuni, na Łotwie i Litwie.

Gdzie może być ciężko się utrzymać? Za bardzo drogie kraje uznaje się Szwajcarię, Norwegię, Islandię oraz Danię. Tutaj ceny podstawowych produktów jak np. masło czy chleb są nawet o 200% wyższe niż w Europie Środkowo-Wschodniej. Polska jest uznawana za dość tani kraj, ale mniej na życie wydadzą z pewnością mieszkańcy Rumunii, Bułgarii, a także Ukrainy. Dla niektórych zaskoczeniem jest fakt, że stosunkowo niedrogim państwem pozostają Niemcy oraz Francja.

Pozostałe Państwa Świata

Do najtańszych państw świata nienależących do Europy zalicza się Pakistan, Egipt, Indie, Tunezję, Kosowo, Gruzję, Azerbejdżan, Bangladesz i Algierię. Z kolei życie za granicą w takich krajach jak Singapur, Japonia czy Izrael generuje wiele kosztów, gdyż są to miejsca uznawane za najdroższe na świecie. Nie najtaniej jest również na Bahamach i Bermudach.

Istnieje wiele rankingów, których zadaniem jest wytypowanie państw najlepszych pod względem życia i pracy za granicą. Większość z nich na szczycie stawia takie kraje jak Singapur, Nowa Zelandia, Kanada, Australia oraz Stany Zjednoczone.

Naturalnie poza stosunkiem kosztów życia do zarobków, przy podejmowaniu decyzji o celu emigracji trzeba brać pod uwagę takie czynniki jak poziom bezpieczeństwa danego kraju, średnią cenę wynajmu mieszkania, indeks cen artykułów spożywczych oraz towarów i usług, koszty edukacji czy opieki zdrowotnej, a także skalę trudności zdobycia wszelkich zezwoleń na stały pobyt.

Zostaw komentarz


Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *