Jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej przez Skype?

image

Nie jest to jeszcze dominujący trend, jednak coraz więcej pracodawców wykorzystuje wszelkie dostępne środki technologiczne podczas rekrutacji – w tym również programy typu Skype, które umożliwiają prowadzenie wideorozmowy przez internet. Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, przebiegającej w tak nietypowy sposób?

O czym należy pamiętać?

Odpowiadanie na pytania na rozmowie kwalifikacyjnej prowadzonej w tradycyjny sposób już bywa bardzo stresujące. Jak możemy zredukować poziom stresu podczas rozmowy internetowej? Oto kilka podstawowych zasad, o których musimy pamiętać.

Przygotujmy się merytorycznie. Co prawda nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich aspektów rozmowy, jakie poruszy rekruter, jednak pewne zagadnienia pojawiają się niemal zawsze.

  • Dlaczego chcemy pracować w tej właśnie firmie?
  • Jakie wcześniejsze doświadczenia zawodowe sprawiają, że jesteśmy dobrymi kandydatami na to stanowisko?
  • Dlaczego zrezygnowaliśmy lub mamy zamiar zrezygnować z poprzedniej posady?
  • Jakie warunki finansowe są dla nas satysfakcjonujące?
  • Jak odpowiemy na pytanie o zainteresowania?
  • O co chcemy zapytać rekrutera?

Osoba, która wykaże się znajomością firmy, do której aplikuje, zrobi lepsze wrażenie na osobie prowadzącej rozmowę. Jeśli nie czujemy się pewnie, przećwiczmy odpowiedzi, na przykład w obecności kogoś bliskiego lub po prostu przed lustrem.

Zadbajmy o sprawy technologiczne. Jeśli korzystamy z oprogramowania typu Skype, logowanie do niego nie powinno stanowić problemu. Mimo to warto wcześniej sprawdzić, czy przebiega ono prawidłowo, a także czy program, słuchawki, kamerka i mikrofon działają poprawnie. Dobrze jest też zadbać o szybkość naszego połączenia internetowego. Kłopoty techniczne mogą wytrącić nas z równowagi i negatywnie wpłynąć na wrażenie dotyczące całej rozmowy. Niemniej jeśli wystąpią, nie wpadajmy w panikę i już na wstępie poinformujmy o nich rekrutera. Małe opóźnienie lub nawet przełożenie rozmowy na inny dzień to nie koniec świata – może zdarzyć się każdemu.

Zastanówmy się nad nazwą swojego konta. Czy nie jest w jakiś sposób kompromitująca? Jeśli obawiamy się, że może nas ośmieszyć i zdyskredytować w oczach rekrutera, lepiej załóżmy nowe konto, najlepiej z naszym imieniem i nazwiskiem, z którego będziemy korzystali w kontaktach biznesowych.

Pamiętajmy o otoczeniu. Najlepiej, jeśli w czasie rozmowy kwalifikacyjnej przez internet będziemy mieli pomieszczenie wyłącznie do własnej dyspozycji. Uprzedźmy domowników, by nam nie przeszkadzali oraz by w tym czasie np. nie włączali zbyt głośnej muzyki, która mogłaby zagłuszyć nasze wypowiedzi. Ponadto zadbajmy o czystość otoczenia. Brudne naczynia, porozrzucane ubrania i inne zbędne przedmioty za naszymi plecami są niedopuszczalne. Idealnie, jeśli tło jest jednolite i zbytnio nie odciąga uwagi od naszej osoby. Warto też pomyśleć o właściwym oświetleniu – powinno być niezbyt mocne i nie za słabe, tak, by rekruter dobrze nas widział, ale by go ono nie oślepiało.

Skoncentruj się na rozmówcy. Patrz prosto w kamerkę – wówczas będziesz sprawiać wrażenie, że utrzymujesz kontakt wzrokowy z rekruterem. Nie zerkaj w czasie rozmowy na ściągi i nie przeszukuj internetu, jeśli nie znasz odpowiedzi na pytanie – takie zachowanie z pewnością nie umknie uwadze osoby prowadzącej rekrutację. Lepiej postawić na szczerość i naturalność. Umiejętność przyznania się do niewiedzy, poparta chęcią nauki, może obrócić się na naszą korzyść.

Pamiętaj o odpowiedniej postawie. Rozmowa kwalifikacyjna to zawsze spotkanie formalne i wymaga właściwego zachowania. Unikaj kolokwialnych wyrażeń, siedź prosto, nie zerkaj co chwila na telefon, nie jedz w jej trakcie, a napoje ogranicz do szklanki wody. Innymi słowy, zachowuj się tak, jak gdybyś znajdował się w siedzibie firmy, a nie we własnym domu.

Jak się ubrać?

Jest to bardzo ważne zagadnienie w przypadku rozmowy kwalifikacyjnej – i ta prowadzona przez internet nie stanowi tutaj wyjątku. By uniknąć wpadki, przede wszystkim należy zadbać o to, by strój był spójny i kompletny. Nie sugerujmy się tym, że w większości przypadków rekruter zobaczy nas wyłącznie do poziomu ramion. Co, jeśli w trakcie rozmowy będziemy musieli nagle wstać? Biała koszula w połączeniu z dołem od piżamy na pewno nie zrobi dobrego wrażenia. Dlatego zawsze pamiętajmy o eleganckich spodniach lub spódnicy, a także dopasowanym obuwiu.

Zostaw komentarz


Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *