Jak wyglądają zarobki w Niemczech?

image

Wysokie zarobki są najważniejszym czynnikiem, który skłania Polaków do poszukiwania pracy na terenie Niemiec. Okazuje się jednak, że płaca u naszych zachodnich sąsiadów może się różnić w zależności od regionu, w którym podejmiemy zatrudnienie. Gdzie w Niemczech można zarobić najwięcej?

Opiekun osoby starszej, pracownik budowy, kierowca tira, pielęgniarka, opiekun medyczny, spawacz, elektryk, cieśla – to zawody, na które jest wciąż bardzo wysokie zapotrzebowanie za naszą zachodnią granicą. Nic zatem dziwnego, że niemieckie firmy chętnie prowadzą nabór również w Polsce.

O deficycie w poszczególnych profesjach świadczy też to, że w wielu przypadkach pracę w Niemczech od zaraz znaleźć można nawet bez znajomości języka. Niektóre firmy oferują nie tylko bezpłatne kursy językowe dla osób chętnych, jak i szkolenia przyuczające do zawodu.

Wyjazd do pracy za granicę jest dobrym pomysłem dla osób, które są zdeterminowane, by oszczędzić znaczną sumę w stosunkowo krótkim czasie, nie boją się zmian i nie mają problemów z przystosowaniem do nowych warunków życiowych. Decydując się na emigrację zarobkową bądź wyjazd sezonowy warto jednak pamiętać o niegodnościach takiego kroku – konieczności rozstania się z rodziną, możliwych trudnościach komunikacyjnych na miejscu czy przynajmniej początkowym pogorszeniu warunków bytowych.

Czy wynagrodzenie w Niemczech jest takie samo w każdym regionie?

Ofert jest sporo, jak zatem wybrać takie, które zapewni nam jak największe dochody? Okazuje się, że wynagrodzenie w Niemczech na tym samym stanowisku może się różnić w zależności od regionu, w którym wykonywana jest praca. Tak wynika z opublikowanego w 2018 r. raportu Federalnej Agencji Pracy (Bundesagentur für Arbeit), która przeanalizowała zarobki z poprzednich lat. Zgodnie z nim od 2011 roku pensja pracowników zatrudnionych w Niemczech stale rośnie, a w 2017 r. wynosiła średnio 3209 euro (około 13 768 zł) miesięcznie.

Z raportu Agencji wynika również, że w niektórych „landach” zarabia się lepiej niż w innych. Ogólny wniosek jest taki, że im dalej na wschód, tym pensje są niższe. Do najkorzystniejszych zarobkowo regionów należy Hamburg – średnie wynagrodzenie miesięczne osoby tam zatrudnionej w 2017 r. wyniosło 3619 euro (około 15 527 zł). Na drugim miejscu znalazła się Badenia-Wirtembergia (3546 euro – około 15 214 zł), a w dalszej kolejności Hesja (3494 euro – około 14 991 zł).

Na najgorsze zarobki mogą liczyć pracownicy Saksonii (2479 euro – około 10 636 zł), Turyngii (2459 euro – około 10 550 zł) i Meklemburgii-Pomorza Przedniego (2391 euro – około 10 258 zł).

Choć są to stawki nieosiągalne dla większości osób pracujących w Polsce, należy pamiętać, że koszty życia w Niemczech również są znacznie wyższe. Przykładowo, zgodnie z danymi opracowanymi przez firmę Sedlak & Sedlak czynsz za mieszkanie z 1 sypialnią w drugim kwartale 2018 r. wynosił średnio 693,93 euro (2977,38 zł). Dla porównania wynajem takiego samego mieszkania w Polsce kosztował 427,33 euro (1833,50 zł) miesięcznie.

Droższe w Niemczech są również produkty codziennego użytku i żywność. Za bochenek chleba u zachodnich sąsiadów zapłacimy średnio 1,23 euro (5,28 zł), a w Polsce – 0,65 euro (2,79 zł). Z kolei bilet autobusowy w Niemczech kosztuje około 2,75 euro (11,80 zł), a u nas średnio 0,79 euro (3,39 zł).

Zostaw komentarz


Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *