Kierowca autobusu – Niemcy

image

By podjąć pracę w charakterze kierowcy autobusu w Niemczech, należy spełnić kilka podstawowych wymagań. Lista nie jest długa, jednak kontrakty zazwyczaj przewidziane są dla osób, które chciałaby związać się z daną firmą na dłużej. Sprawdź, jakich potrzebujesz uprawnień, by rozpocząć pracę w tym zawodzie za granicą.

Dokumenty

Dobra wiadomość jest taka, że jeśli mamy polskie prawo jazdy kat. D, a więc to, które uprawnia do prowadzenia autobusu, jest ono ważne we wszystkich krajach Unii Europejskiej. A to oznacza, że rozpoczynając pracę w Niemczech, nie musimy go wymieniać, chyba że straci ważność.

W niektórych ofertach pracy dla kierowcy autobusu pojawia się zapis o konieczności posiadania w prawie jazdy kodu 95. Jest to kod, który potwierdza zdobycie kwalifikacji zawodowego kierowcy. Ma on postać: 95.DD.MM.RRRR, gdzie po liczbie 95 zostaje wpisana data ważności uprawnień. Kwalifikacje zawodowe uzyskujemy po przejściu kursu kwalifikacji wstępnej, kursu kwalifikacji wstępnej przyspieszonej lub szkoleń okresowych (w zależności od tego, kiedy uzyskaliśmy prawo jazdy).

Kod zostaje nadany na wniosek kierowcy. W tym celu zanosimy do najbliższego wydziału komunikacji wypełniony formularz, zdjęcie o wymiarach 35 na 45 mm oraz kserokopie: prawa jazdy, Świadectwa Kwalifikacji Zawodowej oraz orzeczenia lekarskiego i psychologicznego. Należy mieć ze sobą również oryginały dokumentów do wglądu.

Kierowca autobusu bez języka

Zazwyczaj niemieckie firmy szukające kierowców wśród imigrantów wymagają znajomości języka niemieckiego przynajmniej w mowie. Jest to o tyle istotne, że osoba na tym stanowisku musi być w stanie porozumieć się z dyspozytorem. Ponadto kierowcy autobusów niekiedy udzielają informacji pasażerom, sprzedają bilety bądź muszą interweniować w przypadku naruszenia przepisów obowiązujących w pojeździe.

Dlatego, nawet jeśli uda nam się znaleźć ofertę bez znajomości niemieckiego, pracodawca być może zechce nas zobowiązać do przejścia kursu językowego. Z drugiej strony niemieckiego warto uczyć się również samodzielnie, gdyż wtedy szybciej przystosujemy się do nowych warunków życia i pracy.

Kierowca autobusu – zarobki

Zatrudnieni w Niemczech kierowcy autobusów zazwyczaj mogą liczyć na wynagrodzenie godzinowe rzędu 12-16 euro brutto za godzinę. Pensja jest najczęściej o 25% wyższa w przypadku pracy w godzinach nadliczbowych oraz większa o 100% lub więcej, jeśli chodzi o wykonywanie obowiązków w dni wolne. Dlatego, jeśli w ofercie jest informacja o stałym wynagrodzeniu miesięcznym w wysokości np. 2450 euro brutto miesięcznie (ok. 10 522 zł), w praktyce często możemy zarobić więcej.

Zostaw komentarz


Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *