Praca w Danii w budownictwie

image

Pracownicy budowlani nie mają problemu ze znalezieniem zatrudnienia w bardzo wielu krajach Unii Europejskiej. Jeden z atrakcyjnych kierunków wyjazdu stanowi Dania. Jak zwiększyć swoje szanse na dobry etat w tym państwie?

Gdzie szukać pracy?

Jeśli myślimy o pracy na budowie za granicą, nie odkładajmy poszukiwanie zatrudnienia do momentu, gdy już będziemy na miejscu. Jest to zasada, którą warto kierować się szczególnie w przypadku krajów skandynawskich, gdzie ceny żywności i zakwaterowania są kilkukrotnie wyższe niż u nas. Przebywając w Danii bez zatrudnienia, narażamy się na spore wydatki.

Jak zabrać się do szukania pracy za granicą, będąc w Polsce? Możemy oczywiście skorzystać z polecenia znajomych, którzy już wyjeżdżają do pracy, jednak najskuteczniejszym narzędziem w tym zakresie stanowi internet. Warto zwrócić uwagę na:

EURES – sieci przeznaczonej dla pracodawców i pracowników, dzięki której obywatele Unii Europejskiej i państw należących do EFTA mogą prezentować swoje kwalifikacje zawodowe, publikować oferty i odpowiadać na ogłoszenia. Istnieje możliwość wgrania swojego CV to systemu EURES, dzięki czemu pracodawcy sami mogą kontaktować się z interesującymi ich kandydatami. Każde państwo posiada swoją platformę EURES-u, duńską znajdziemy na stronie www.eures.dk, dostępną również w angielskiej wersji językowej.

Duński urząd pracy – pośrednictwo pracy tego kraju korzysta ze strony www.jobnet.dk, największej publicznej wyszukiwarki ofert w Danii. Tutaj też można umieścić swoje Curriculum Vitae, a także samodzielnie odpowiadać na ogłoszenia od pracodawców. Strona jest dostępna również po angielsku. Ponadto w przypadku jakichkolwiek problemów z zatrudnieniem już na miejscu możemy udać się do najbliższej placówki urzędu pracy.

Oferty pracy w Danii od zaraz pojawiają się również na polskich stronach. Zazwyczaj publikują je agencje pośrednictwa pracy, które pomagają kandydatom w załatwieniu wszystkich formalności związanych z wyjazdem. Należy jednak pamiętać, że taka usługa nie jest darmowa.

Odpowiadając na ogłoszenie, zawsze postarajmy się sprawdzić, czy mamy do czynienia z uczciwą firmą. Możemy to zrobić, kontaktując się z jednym z duńskich związków zawodowych lub sprawdzając dane pracodawcy na stronie centralnego rejestru przedsiębiorstw (www.cvr.dk). W przypadku korzystania z polskiego pośrednika koniecznie zweryfikujmy, czy znajduje się na liście Rejestru Agencji Zatrudnienia.

Praca w Danii na budowie – zarobki

W internecie powinniśmy znaleźć wiele interesujących ofert, niezależnie od tego, czy szukamy pracy na budowie bez doświadczenia, czy jesteśmy wykwalifikowanymi pracownikami lub posiadamy tytuł inżyniera. Na jakie wynagrodzenie możemy liczyć? To oczywiście zależy od umiejętności i kwalifikacji. Niemniej zgodnie z danymi opracowanymi przez firmę Sedlak & Sedlak średnio w branży budowlanej można zarobić około 5 tys. euro miesięcznie. Należy przy tym pamiętać, że Polacy pracujący w Danii nie mogą zarabiać mniej niż zajmujący podobne stanowiska Duńczycy.

Zostaw komentarz


Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *