Chociaż Szwajcaria nie należy do Unii Europejskiej, obywatele większości państw wspólnoty mogą na 3 miesiące podjąć w niej pracę bez dodatkowych pozwoleń. Po tym czasie konieczne jest udanie się do urzędu emigracyjnego i zalegalizowanie pobytu czasowego bądź stałego.
Gdzie szukać pracy?
Chociaż nie ma przeciwwskazań prawnych, Szwajcaria ma opinię państwa, w którym nie tak łatwo podjąć zatrudnienie. Dużą rolę w procesie rekrutacji odgrywają tam bowiem agencje pracy, a wiele z nich współpracuje jedynie ze Szwajcarami bądź osobami mającymi określone typy pozwolenia na stały pobyt.
Nierzadko poszukiwanie personelu rozpoczyna się też od „poczty pantoflowej” i oferty pracy przekazywane są ustnie. Powszechną praktyką w szwajcarskich firmach jest też prowadzenie rekrutacji wewnętrznej, a dopiero potem szukanie osób do pracy z zewnątrz.
Pomoc w znalezieniu pracy w Szwajcarii bez pośredników możemy znaleźć, udając się na przykład do lokalnego oddziału urzędu pracy bądź korzystając ze strony www.treffpunkt-arbeit.ch. Kolejnym sposobem – już na miejscu – jest udanie się na targi pracy.
Te utrudnienia sprawiają, że Szwajcaria nie jest tak popularnym wśród Polaków kierunkiem emigracji zarobkowej jak chociażby Niemcy czy Holandia. Niemniej oferty pracy w Szwajcarii co jakiś czas pojawiają się w wyszukiwarkach internetowych, a także na platformie EURES.
Najwięcej ogłoszeń o pracę w Szwajcarii dla Polaków dotyczy branży budowlanej. Poszukiwani są na przykład:
- monterzy konstrukcji stalowych,
- hydraulicy,
- elektrycy,
- murarze,
- lakiernicy samochodowi,
- spawacze,
- stolarze budowlani,
- elektrycy przemysłowi,
- malarze budowlani,
- glazurnicy,
- tynkarze.
Warto pamiętać, że w wielu przypadkach od kandydatów na dane stanowisko wymaga się znajomości języka niemieckiego (rzadziej francuskiego lub włoskiego). Dobrym pomysłem dla osób myślących o pracy za granicą jest wypełnienie dokumentów Europassu – na przykład europejskiego Curriculum Vitae czy paszportu językowego.
Jak wyglądają zarobki w Szwajcarii?
W Szwajcarii nie ma ustalonej prawnie minimalnej stawki wynagrodzenia miesięcznego czy godzinowego. Pensje osób pracujących w tym kraju należą jednak do najwyższych w całej Europie. Pomocnik budowlany może liczyć na wynagrodzenie rzędu 3500-4000 franków szwajcarskich (ok. 13-15 tys. złotych). Wykwalifikowani specjaliści mogą zarabiać znacznie więcej.
Zostaw komentarz